Home / Co je vůbec terárie?

Co je vůbec terárie?

Informace o hře

Kopejte, bojujte, objevujte, stavějte! Nic není nemožné v této akčně napěchované dobrodružné hře. Svět je vašim plátnem a samotný terén je vaší barvou.
Seberte vaše nástroje a běžte! Vyrobte zbraně k přemožení různých nepřátel z mnoha biomů. Vykopejte hluboká podzemí k nalezení doplňků, peněz a jiných užitečných věcí. Shromážděte zdroje k vytvoření všeho, co je zapotřebí, aby se stal svět vašim vlastním. Postavte dům, pevnost nebo dokonce zámek. Lidé se tam nastěhují, možná vám dokonce prodají i různá zboží, aby vám vypomohli na vaší cestě.
Mějte se však na pozoru, jsou tu daleko větší výzvy, které vás ještě čekají… Jste na ně připraveni?
Klíčové prvky:

  • Sandbox hraní
  • Náhodně generované světy
  • Volně stažitelné aktualizace

Systémové požadavky

minimální:

    • OS: Windows Xp, Vista, 7
    • Processor: 2.0 Ghz
    • Paměť: 2.50 GB ram
    • Hard Disk: 200MB
    • Graficka karta: 128mb grafické paměti, capable of Shader Model 2.0+
    • DirectX®: 9.0c nebo lepší

doporučené:

    • OS: Windows 7, 8/8.1, 10
    • Processor: Dual Core 3.0 Ghz
    • Paměť: 4GB ram
    • Hard Disk: 200MB
    • Grafická karta: 256mb grafické paměti, capable of Shader Model 2.0+
    • DirectX®: 9.0c or Greater

Výsledek obrázku pro terraria logo

text napsal Martin Fater(original)

ani v Ostravě se tak nenakopou

Napadlo by vás někdy, že být horníkem je zábavné? Pokud jste již hráli Minecraft, tak víte že ano. Pokud jste jej nehráli, tak mi věřte, že zábavné to je a kopání zde je jen jedna z hlavních věcí.

Ale kopat bude do velkých hloubek a hledat všechny možné materiály, poklady a budete objevovat neznáme tohoto náhodně vytvořeného světa a když se vrátíte zpět na povrch, tak z nakopaného materiálu budete stavět váš obří plác podle vaší představivosti, aby jste po té co zesílíte mohli nějakému bossovi z temnot utnout hlavu, nebo prasknout bulvu.

Zajímavosti

Za hrou Terraria stojí studio Re-logic, ve kterém najdete pouze dva vývojáře, a to jednoho programátora a jednoho grafika. A když vám ještě povím, že ke konci roku 2016 se Terrarie prodalo 20 miliónu kusů, což je cifra, kterou se mohou pyšnit ty největší studia s hrami jako Call of Dutty či GTA a ne dva vývojáři. I tato cifra vám napoví o kvalitě hry. Hra vyšla na PC, ale po úspěchu, který zaznamenala jí vývojáři vydali také PS3/PS4 a Xbox360/Xbox One a v neposlední řadě také na mobilní telefony.

Minecraft jsem zmínil ze začátku záměrně a to proto, že Terrrarii se dříve říkalo klon Minecraftu. Je to pravda a není. Terraria si z Minecraftu bere plno společných prvků a to hlavně hledání surovin a výroba (crafting) předmětů z nich. Samozřejmě první velkou změnu oproti Minecraftu je 2D stylizace. A už ta přináší velké plus pro občasné hráče, protože se v pohledu z boku více orientují a lépe se jim to hraje než ve 3D prostředí. Další pak velký rozdíl oproti MC jsou boje. Těch v Terrarii najdete mnohem více a většinou vám souboj s Bossem dá i další materiál, který potřebujete zase na další postup hrou a další bosse. Také je příjemnou věcí to, že po smrti z vás nevypadnou všechny předměty jo MC, ale ztratíte jen nějaké peníze, které z monster vypadávají, a i to dělá hru přístupnější. Ale již dost srovnávání a k samotné hře.

Postavičko moje

Na začátku si vytvoříte postavičku, za kterou budete hrát. Od výběru jména a pohlaví, po různé barvy oblečení, vlasů, barvy očí. Poté si dáte vytvořit svět. Máte na výběr tři velkosti. Pokud hrajete sami, hodí se ten malý, ale já osobně vždy hrál s tím největším. Čím větší svět je, tím musíte kopat hlouběji a také různé lokace jsou dál. Takže pokud budete chtít zajít třeba do jungle pro žihadla včel, tak poběžíte daleko. Ale zase ve velkém světě to neprozkoumáte tak rychle a vydrží vám mnohem déle. Důležitou věcí při vytváření je také to, že svět se vám poté vygeneruje naprosto náhodně. Tudíž pokaždé když vytvoříte nějaký svět, bude pokaždé naprosto jiný. Poslední na výběr máte, zda chcete, aby svět obsahoval Corruption, nebo Crimson. To je už na vás. Znamená to, že se ve hře budou objevovat v určité fázi hry nějaké věci, které jsou v Corruption jiné než v Crimson. Když hra vyšla před lety, tak obsahovala jen Corruption, takže vám doporučím dát si jej. Tato korupce po zabití bossa v pekle rozsévá nové prostředí po vašem stávajícím světě, které vám přinese zase nové materiály a opět nové možnosti.

A začínáme

Na začátku hry se objevíte uprostřed vámi vytvořeného světa, kde vás uvítá jedna z NPC postav jménem Guide. Jeho úkol je vám na začátku napovědět, ale to teď udělám já za něj.

Máte u sebe tři předměty a to krumpáč, sekeru a meč. Je v podstatě na vás, co chcete začít dělat, ale měli by jste mít na paměti, že teď je zrovna den a jakmile se setmí, začnou chodit zombii a před těmi je být fajn schovaný, protože na začátku nejste zrovna na ně vybavený.

Je tedy dobré si buď sekerou nasekat dřevo a začít stavěním domu. Dřevo jen skládáte jako zeď, poté si vyseknete místo na dveře a teď přichází první crafting. Na PC je to přes klávesu “Esc”. V rukou, pokud máte materiál, který je potřeba, můžete vyrobit jen základní věci jako louče na svícení, či dřevěný schodek na pomoc při vylézaní z děr. A však můžete také udělat craftící stolek, na kterém už pak uděláte mnoho užitečných věcí. Takže si jej vyrobte a pak stačí jen položit někam na zem, třeba do vašeho vnikajícího domku a stát u něj a opět vyvolat nabídku s craftěním. A hned vidíte, kolik toho můžete udělat a pokud máte ještě dřevo u sebe, tak si udělejte dřevěné dveře a hezky sis je umístěte kam potřebujete. Tak a vypadá to, že domek je hotov. Ale ještě ne. Domek máte průhledný a to proto, že v něm schází zdi. A právě i bez zdí, by se vám zombii snadno dostali přes dveře do domku. Takže pokud ještě máte dřevo, tak si z něj vytvořte zdi. Jakmile zastavíte domek zdmi, můžete se pustit o do osvětlení loučemi, které navíc budete potřebovat hlavně při kopání pod zem, protože pod povrchem je tma. Na louče potřebujete dřevo a gel. A právě gel je jedna z důležitých surovin spolu ze dřevem a dostanete jej s prvních nepřítel, kteří vás už nejspíše při stavění otravovali a to takových slizových koulí. Po jich zabití z nich gel vypadne a vy jej použijete craftěním spolu se dřevem na louče.

Takže dům máme, louče máme a můžeme jít kopat.

Nejlépe si třeba prokopnou rovnou podlahu v domku, ať jste stále v bezpečí a kopeme. Čím hlouběji kopete, tím samozřejmě nacházíte vzácnější věci. Vám na začátek bude stačit hlavně najít kamení a železo.

Z kamení si totiž postavíte pec, kterou bude vypalovat rudu, třeba právě tu železnou. Po vypálení z ní vzniknou cihličky, ze kterých pak budete moct něco craftit dál, ale třeba na lepší meč budete potřebovat zase vycraftit nejdříve kovadlinu. Další užitečnou věci pro začátek je truhla, protože váš inventář je omezený, takže někde časem musíte začít skladovat materiál kterého tu je opravdu tisíce druhů. Na truhlu ale také dost často narazíte pod zemí a najdete v ní zase náhodně vygenerované předměty, které vám pomáhají dále a truhlu si pak můžete odkopnout a odnést do svého domu, jen bacha, musíte ji nejdříve vyprázdnit.

Protože Terraria obsahuje tolik možností, nebudu vám popisovat každou věc kterou si máte vycraftit, ale je to na vás a měli by jste nejlépe mrknout na wikipedii Terrarie, ať víte co vše craftit můžete, k čemu to je a co na výrobu potřebujete. Najdete ji na našich stránkách v odkazech.

Vrátím se ještě k NPC postavičkám. Guide už znáte a není tu jen aby vás naučil vycraftit první stůl, ale časem jej ještě použijete i na vyvolání bosse v pekle. A však postaviček je to mnohem více. Jsou rozmístěné po celé mapě, nebo za vámi dojdou po zabití určitých bossu. Ty ostatní už většinou něco prodávají a mohou to být speciální materiály, zbraně, nebo vás jen dokáží léčit. Je dobré postavičky chránit před nepřáteli a to tak, že je ubytujete u sebe v domě. Postavička má nároky jednoduché pro ubytování a to, aby měla svoji místnost, samozřejmě i zděnou, v ní bylo nějaké světlo, stůl a židle. Ubytuje se buď sama, nebo jej po stisknutí “Esc” a nabídky vpravo můžete vybrat místnost, nebo postavičkám místnosti měnit. Věci od postaviček kupujete za peníze, které také vypadávají z nepřátel. Čím silnější nepřítel, tím více peněz z něj. A však když vás zabijí, ztrácíte všechny většinu peněz a na místě vaší smrti zůstane jejich část, která se dá poté znovu sebrat. Kromě peněz však smrtí nic neztrácíte, takže na začátku hry, kdy peníze ještě nejsou až tak potřeba, můžete umírat i klidně místo dlouhého šplhání z vašich podzemních nor. Na peníze se tu časem dá koupit od postavičky prasátko, nebo si jej udělat, do kterého pak peníze schováváte a nemusíte je mít u sebe a přicházet o ně každým úmrtím. Stejně tak časem najdete drahokam, který slouží jako teleport domu ať jste kde jste.

Tím se dostávám i pořádně k soubojům. Na začátku mate jen takový píchací meč, takže je potřeba si udělat co nejrychleji jiný, který ukováte na kovadlině. Pícháni dopředu mečem není moc dobré, ale je tam pak většinou druhá varianta meče, který mácháte místo píchaní, to vás už kryje i trošku zezadu, ale hlavně z vrchu, když nepřátele na vás skočí.

Zbraní je tu samozřejmě velké množství hlavně mečů, které jsou více čím dál více účinné, nebo rychlejší, nebo používají i manu, to jsou ty modré hvězdičky vpravo, která získáváte sbíráním spadlých hvězd v noci a pak jejich craftěním do modré hvězdy many. Takže můžete mít třeba kosu, ze které ještě vylétává nějaký magický útok, nebo třeba jen kouzelnou hůl, která vystřeluje ostny. Samozřejmě tu jsou i střelné zbraně od pistolí, po brokovnici či sniperku, nebo různé futuristické zbraně jako laserovky. Nejdříve se ale určitě dostane k luku. Záleží vše na tom, co objevíte. Já si třeba právě oblíbil kosu a jojo, ale časem stejně najdete zase něco účinnějšího a budete používat to.

Pod zemí nacházíte i srdce, které vám zvedají vaše životy a po zabití jednoho z bossů, se vám pak v jungli objeví zlatá srdce, která překračují životy přes vaše maximum a zdvojnásobují je. Léčit se také můžete různými lektvary, nebo speciálními polévkami. Celkově lektvarů tu je spousta, od různých gravitačních, výdrže pod vodou, výdrže v lávě, až po ty, co vám pomáhají byt odolnějšími třeba právě proti bossům. Bude je nacházet i craftit.

Bossově jsou to hlavní

Bossy budete vyhledávat a vyvolávat hlavně proto, že bude z nich chtít dostat speciální materiál, či speciální zbraň. Jsou jich ve hře desítky a samozřejmě každý další je silnější a silnější. Zmíním třeba obřího červa, ze kterého vypadne materiál, který potřebujete hlavně na zhotovení nového krompáče, kterým pak můžete ukopnout pekelnou rudu, kterou zase použijete na své brnění a meč.

Peklo bylo a je

Peklíčko je fajn místo. Pokud budete dlouho kopat, tak se do něj dostanete. Čekají vás tu však čerti a jiná pekelná stvoření, kteří mohou být pro začátek dost tuzí nepřátelé. A však najdete tu kromě zmíněné pekelné rudy, také i pec na ní, strašně mnoho obrazů s pekelným motivem, kterými můžete ozdobit svůj domek, takže dostat se do něj je fajn. V pekle vás také čeká jeden ze zásadních bossů, který se zde většinou objeví po první návštěvě. Znova vyvolat ho může tak, že najdete voodoo postavičku vaši první NPC postavy a tu obětujete hozením do lávy. Monstrum je docela tuhé a zabijí se spíše zbraní na dálku, ale předtím si musíte postavit z nějakých materiálů dlouho cestu přes peklo, ať při střelbě máte po čem utékat. Ale po jeho zabití k vám do světa přichází korupce, která vám prostředí začne opět měnit na zcela jiné plné jednorožců a také z něj náhodně vypadne meč a hlavně palice, kterou používáte na rozšiřování korupce.

Nechci hrát sám

Hra samozřejmě používá i multiplayer, který je naštěstí od těchto podobných her řešený tak, že nepotřebujete mít zaplacený server, nebo používat Hamachi. PC verze jede přes Steam a jednoduše si přes něj ve hře dáte hostovat hru a pak jen pozvete další přátelé na Steamu kteří hru vlastní. Rychlé a bezproblémové a jak to platí u většiny her, ve více lidech je to vždy větší zábava, a i pomoc z bossy se hodí.

Jen zmíním konzolovou verzi, zde je lokální kooperace až pro čtyři hráče. Ale i když se i PC verze dá hrát na ovladači stejně jako by jste měli konzoli, tak opravdu nejlepší je klávesnice a myš.

Shrnutí

Vše, co jsem napsal je jen procento toho, co ve hře najdete, či můžete dělat. Hra je tak obří, že jen pro představu, poslední updaty hry přidával asi 1400 nových věcí, materiálů a příšer, takže kdybych tu vše měl vypsat, dostal bych se v této recenzi na miliardu slov, ale to by vás číst nebavilo.

Důležité je, že Terraria je hrou, která stojí za to a myslím, že její hratelnost je přizpůsobená pro každého hráče i toho méně zkušeného jen musíte vědět, co se jak vyrobit a k čemu to je a v tom vám pomůže wikipedie u nás v odkazech.

Hra vám nabídne jak desítky, tak určitě i stovky hodin a díky její pixelové grafice jí rozjedete i na starších počítačích, či noteboocích s integrovanou grafikou, protože hra potřebuje jen minimálně 128 megové grafické karty.

Cena hry je myslím také přívětivá, na Steamu stoji asi 270 korun a ve slevách bývá samozřejmě za hubičku. Prodává se i krabicová verze v kamenných obchodech, která také stojí kolem 300 korun a dostanete k ní pěkný plakát, přívěšek a také zvířátko, které vás hrou následuje. A však instalace a hraní si žádá také Steam, takže je to rozhodnutí na vás, kde hru koupíte.

Já vám každopádně hru doporučuji, protože je málo her, které jsou takto dobře povedené a budete se k nim vracet i po letech a vývojáři je po letech podporují updaty.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..